עזרה ראשונה נפשית דחופה – תמיכה נפשית חינם למבוגרים ולצעירים

ניתן לקבל עזרה ראשונה נפשית חינם 24 שעות ביממה במגוון אפשרויות: בצ'אט, בטלפון ופרונטלי. לרשותכם המדריך המלא לקבלת עזרה ראשונה נפשית דחופה >>

תוכן עניינים

אם הגעתם לכאן מחיפוש מכוון של "עזרה נפשית", קודם כל חשוב שתדעו שמצאתם את המקום הנכון. התוכן במאמר הזה מתאים למי שנמצא כעת במצוקה נפשית רצינית וצריך עזרה נפשית דחופה. בנוסף מידע זה עשוי לתת ערך גם לאנשים שרוצים לעזור לאדם הנמצא במצוקה נפשית. חשוב מאוד לקבל עזרה ראשונה נפשית מיידית בשביל למנוע סבל וסיטואציות מסכנות חיים.

מהי עזרה ראשונה נפשית דחופה?

עזרה ראשונה נפשית נדרשת במצבי משבר בהם ישנה הידרדרות קשה וסכנת חיים. ניתן להגדיר מצבים אלו בתור מצבי מצוקה נפשית. מצוקה נפשית מוגדרת בתור סיטואציה בה אדם נקלע לחוויה בעלת סבל נפשי מוקצן שלא נעלם. מטרתה של עזרה ראשונה נפשית היא לסייע לאדם לחזור לתפקוד רגיל ולעצור את הסבל הקיצוני.

מצוקות נפשיות הם מצבים מאוד נפוצים בזמננו, וממש חלק בלתי נפרד של החיים. למעשה מחקרים מראים שיותר מ85% מהמבוגרים חווה תקופות של מצוקות נפשיות במהלך חייהם. מצוקה נפשית עשויה להתפתח בעקבות אירועים חיצוניים כמו מלחמה, גירושים תאונה וכו'. מצד שני משבר נפשי יכול להיגרם גם ללא שום קשר למה שקורה בעולם החיצוני. המכנה המשותף לכל המצוקות הוא שמתרחש משהו בפנימיות של האדם והוא מרגיש חוסר איזון נפשי.

לעזרה ראשונה נפשית דחופה יש חשיבות עצומה בעת מצבי מצוקה קיצוניים. הסיבות לכך משתנות בהתאם למצב הנפשי שהאדם נמצא בו. למשל בהתקפי חרדה ופאניקה קשים, עזרה מהירה יכולה למנוע נזק במערכת העצבים והידרדרות לפסיכוזה. מתמודדים עם דיכאון כבד שייגשו לקבל עזרה מיידית, עשויים למנוע פגיעה עצמית או התאבדות. לכל מצוקה יידרש פתרון שונה, לכן חשוב לדעת לאבחן את המצב הנפשי של המתמודד.

תזכרו שיש למצוקות ומשברים גם צד חיובי שלא תמיד מצליחים לראות בזמן הקושי. אפשר להגיד על משברים שהם נותנים הזדמנות אדירה של צמיחה ששום מצב אחר בחיים לא יכול לתת. לכל משבר יש פוטנציאל לעלות אתכם לשלב הבא וליצור בנייה של גרסה חדשה. הרבה אנשים גדולים ומוצלחים בעולם הגיעו להישגים אחרי שהם התעלו על פני המשברים שהחיים זימנו להם.

סוגי מצוקה עבור עזרה ראשונה נפשית דחופה

לפי סטטיסטיקה, ישנם 3 מצבי מצוקה נפשית עיקריים בהם אנשים פונים לעזרה נפשית. ייתכן כי קיימים חווית סבל נפשי נוספות שלא מופיע ברשימה, אך אלו הם המוכרים והבולטים ביותר שידועים כיום בעולם. אתם יודעים הכי טוב מה אתם מרגישים בפנים. אז גם אם המצב שלכם לא מופיע פה, תדעו שמאמר זה עשוי לעזור לכם.

התקף חרדה או התקף פאניקה

מי שחווה בחייו התקף חרדה יודע כמה הדבר הזה לא נעים (בלשון המעטה). חרדות גורמות לחוויה של חוסר אונים וסבל עצום המלווה בתחושה שכאילו הזמן נעצר. ישנם מקרים בהם התקף חרדה יכול להיגרם כתוצאה של תגובה טראומטית לפיגוע, מלחמה, אונס וכו'. לפעמים חרדה יכולה להופיע גם ללא טריגר חיצוני, אלא רק מתוך מחשבות או תחושות גופניות. חשוב להעניק עזרה ראשונה למצבים מהסוג הזה על מנת למנוע נזק בלתי הפיך במערכת העצבים.

דיכאון או דכדוך

דכדוך זאת תחושה של מצב רוח ירוד המלווה בחוסר הנאה בחיים. כאשר תחושה זאת נמשכת לאורך זמן ומתחזקת היא יכולה לגרום לסבל עצום. בדומה מאוד לדיכאון, המתאפיין בתחושות עזות של ריקנות, ייאוש ואדישות ללא חשק לעשות כלום. מצבים אלו יכולים להיגרם משלל סיבות כמו: פרידה של בני זוג, מחלה רפואית, אובדן ועוד. עזרה ראשונה נפשית יכולה להציל חיים ולמנוע סיטואציות של פגיעה עצמית ואף התאבדות.

התקפי זעם או כעס

התקפי זעם יכולים לנבוע משלל רב של סיבות שונות ומגוונות. חלקן כמו: בעיות בזוגיות, בגידה, שימוש בסמים, פיטורים ועוד. מצב מצוקה זה מאופיין בכך שהוא פוטנציאלי להתחיל ולהסתיים במהירות שיא. לכן לעיתים מאוד קשה להיערך אליו כמו שצריך ולצפות הופעה שלו מראש. במצבים אלו שימוש בעזרה ראשונה נפשית יכולה למנוע בעיקר מצבי פגיעה באחרים.

דרכים של עזרה ראשונה נפשית דחופה

איך אפשר להתמודד עם מצוקה נפשית קשה? ישנם דרכים רבות שבהן ניתן לקבל עזרה ראשונה נפשית. כיווצנו עבורכם מגוון פתרונות שאתם יכולים לנסות כבר עכשיו על מנת להקל על הקושי והסבל.

נשימה מודעת (נשימות מיינדפולנס)

כנראה שמדובר על הפתרון הנפוץ ביותר להרגעת מצבי מצוקה. לנשימה מודעת יש כוח אדיר לעזור לכם לחזור להרגיש טוב יותר. השיטה הזאת מאוד יעילה, מכיוון שהיא פועלת גם על הגוף הפיזי וגם על התודעה. כדי להרחיב את הידע הפילוסופי והפרקטי על נשימה, יש לעבור למאמר "כוחה של נשימה" {בקרוב}.

בתרגול נשימה מודעת יש לבצע מחזור נשימה מלא במשך 10 דקות רצוף. מחזור נשימה מלא מורכב מ:
4 שניות לשאוף אוויר דרך האף + 2 שניות להחזיק את האוויר בפנים + 8 שניות לשחרר אוויר דרך הפה (כאילו נושפים לתוך קשית) + 2 שניות לעצור. תוך כדי התרגיל יש להשתמש במודעות ולהפנות תשומת לב לספירת הנשימות.

עזרה ראשונה נפשית להרגעת התקף חרדה

איך עוזרים למישהו שנמצא בהתקף חרדה? ההנחיות הבאות מתאימות למי שרוצה לעזור לסביבה שלו לצאת מהתקף חרדה.

קהילות תמיכה (פורומים וקבוצות במדיה)

ישנם קבוצות רבות ברחבי המדיה החברתית המיועדות לתמיכה במצבים נפשיים. הרבה פעמים נמצאים בקבוצות אלו מתמודדים שכבר חווה מצבים זהים. ככה שיהיה לכם קל יותר לשתף, ואולי אפילו לקבל פתרון מאלו שכבר התגברו על מצב כמו שלכם. ניתן להגיע לקבוצות האלו על ידי חיפוש פשוט בגוגל או פייסבוק. חשוב לקחת בעירבון מוגבל את מה שרשום בקהילות האלו, מכיוון שרוב האנשים שם לא מומחים.

תרופות הרגעה טבעיות ללא מרשם רופא

תרופות הרגעה טבעיות יכולות להיות פתרון מעולה עבור מצבי SOS. במצבים בהם אדם נמצא במצוקה נפשית קשה ושום דבר אחר לא מצליח לעזור לו להתאזן. אך רצוי לשמור את הפתרון הזה כאופציה האחרונה שלכם אחרי שתנסו את כל שאר הפתרונות. למרות הבטיחות של שימוש בתרופות הרגעה טבעיות, עדיין עדיף ללמוד לחיות בלעדיהן. להרחבת הידע בנושא יש לעבור למאמר המלא על תרופות הרגעה טבעיות.

מטפלים מוסמכים בתשלום

ניתן ליצור קשר עם מטפלים או גופים בתחום בריאות הנפש שעובדים 24/7 בתשלום. ברוב המקרים התשלום שהם יגבו יהיה גבוה יותר מטיפול רגיל. זאת מכיוון שהם צריכים לעזוב את כל העיסוקים שלהם בשביל לפנות לכם תשומת לב. זה גם המקצוע שלהם ולא התנדבות שהם עושים למען הסביבה. הדרך שפה מתאימה למי שרוצה לקבל גם טיפול מקצועי מעבר לעזרה ראשונה.

מיון פסיכיאטרי נפשי

אפשר להגיד שלהתפנות למיון זאת באמת האפשרות האחרונות שכדאי לנסות. ככל שהמצוקה קשה יותר, כך יש יותר סבל גדול יותר ושום דבר אחר לא עוזר. כנראה שהפתרון היחיד שנשאר לנסות הוא להתפנות למיון נפשי. במיון פסיכיאטרי הם ידעו לספק לכם ראשונה נפשית עזרה. מה שהם מספקים זה לרוב יהיה כדורים פסיכיאטריים. לאחר מכן אתם תוכלו לקבל הכוונה להמשך טיפול. יש לבקש הפניה דחופה לפסיכיאטר ושם לדרוש הפניה לטיפול שיחתי.

עמותות עזרה ראשונה נפשית חינם

בשנים האחרונות השימוש בשירותי עזרה ראשונה נפשית בצ'אט ובטלפון שברו שיאים בכל רחבי העולם. אנו רואים שבעידן של היום יש יותר מתמודדי נפש שזקוקים לתמיכה הזאת בעת משברים. שירותי הסיוע הטלפוניים משמשים כמקור מאוד משמעותי לעזרה במצבי חירום של מצוקות נפשיות.

לרוב השירות מוענק על ידי מתנדבים שעברו הכשרה למתן עזרה ראשונה במגוון של מצוקות נפשיות. שירות זה הוא מענה ראשוני ומטרתו היא לא להחליף טיפול מקצועי ומעמיק. הסיוע יותר מתמקד בהקשבה, הרגעה, עידוד, תמיכה רגשית, הכוונה והפניה למקורות הרצויים להמשך טיפול. אלו נקראים לפעמים גם מוקדי בריאות הנפש.

עמותות וארגוני עזרה ראשונה נפשית דחופה

לפניכם רשימת עמותות עבור עזרה ראשונה נפשית דחופה בחינם. חלק מארגונים אלו מעניקים עזרה ראשונה 24 שעות ביממה. אנא כבדו את מי שעומד מולכם ותזכרו שהם עושים זאת מתוך שליחות והתנדבות עבורכם.

עמותת ער"ן [עזרה ראשונה נפשית בצ'אט או בטלפון]

תחום מומחיות: סיוע ועזרה ראשונה נפשית לכל אדם אשר נמצא במצוקה.

זמני פעילות: תמיד, 24/7/365.

אתר אינטרנט של עמותת ער"ן: www.eran.org.il

עמותת סה"ר [עזרה נפשית בצ'אט]

תחום מומחיות: סיוע לאנשים החווים מצוקה נפשית ומצבי אובדנות.

זמני פעילות: א'-ה' 16:00-24:00 / שבת 18:00-24:00 / ימי שישי וערבי חג אין זמינות.

אתר אינטרנט של עמותת סה"ר: www.sahar.org.il

איגוד סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית

תחום מומחיות: סיוע ותמיכה רגשית עבור קורבנות אלימות מינית.

זמני פעילות: תמיד, 24/7/365.

אתר אינטרנט של איגוד סיוע תקיפה מינית: www.1202.org.il

עמותת עזר מציון - מוקד ידידי נפש

תחום מומחיות: עזרה נפשית למבוגרים ובני נוער הזקוקים לתמיכה.

זמני פעילות: א'-ה' 10:00-13:00 + 19:00-22:00.

טלפון של מוקד ידידי נפש: 1-800-30-30-12

קו החירום של מכללת ואהבת

תחום מומחיות: עזרה נפשית וטיפולים לכל דורש עבור מגוון מצבים.
*מכללת ואהבת אינה עמותה, אך כחלק מפעילותה היא מספקת תמיכה נפשית בחינם. בנוסף לתמיכה נפשית, גוף זה מציע בחינם גם עשרות קורסים לטיפול בנפש האדם.

שעות פעילות של קו החירום ואהבת: משתנים, יש לבדוק באתר.

אתר אינטרנט של קו החירום ואהבת: www.courseni.com/contact

משרד הרווחה והביטחון החברתי - מוקד 118

תחום מומחיות: הכוונה לאנשים במצוקה. המוקד בעל מאגרי מידע גדולים עם פרטים של כל נותני השירות בישראל. זאת במטרה לייעץ ולהכווין אתכם לאן לפנות ומה לעשות עכשיו.

זמני פעילות: תמיד, 24/7/364 (למעט יום כיפור).

טלפון של משרד הרווחה והביטחון החברתי: 118

עמותות וארגוני עזרה נפשית מקיפה חינם

עמותת אנוש

תחום מומחיות: סיוע בתחומים של דיור, תעסוקה, חברה, פנאי וייעוץ למשפחות.

אתר אינטרנט של עמותת אנוש: www.enosh.org.il

עמותת עלם

תחום מומחיות: מגוון רחב של פתרונות עבור נוער בסיכון.

אתר אינטרנט של עמותת עלם: www.elem.org.il

עמותת רקפת

תחום מומחיות: עמותת רקפת מציעה עזרה למתמודדים עם חרדה חברתית.

אתר אינטרנט של עמותת רקפת: www.rakefet-group.org.il

עמותת עמך

תחום מומחיות: עמותת עמך משמשת מרכז לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי שואה ומשפחותיהם.

אתר אינטרנט של עמותת עמך: www.amcha.org

עזרה ראשונה נפשית דחופה - סיכום

ישנם זמנים בחיים אשר עשויים להוביל אנשים מסוימים למצב שבו הם זקוקים לעזרה נפשית. גם לאדם הבריא והחזק ביותר יש רגעים של נפילות ומצוקות במהלך חייו. גם הוא זקוק למישהו שיקשיב, יעזור וייעץ לו מה לעשות בשביל לשפר את המצב. אז אם אתם סובלים ממשבר נפשי, תתחילו לפעול עכשיו, ובכך תחסכו לעצמכם המון סבל. תחום הנפש הוא תחום כזה שככל שמזניחים אותו יותר, הוא נהיה קשה יותר. לכן חשוב להתחיל מוקדם ככל האפשר.

אם אתם או יקירכם זקוקים לעזרה ראשונה נפשית אנא פעלו עם המדריך המפורט למעלה. שתפו את המידע לכל מי שאתם חושבים שהוא יכול לעזור לו. במאמץ אחד קטן (של שיתוף בלבד), אתם תוכלו לעזור להציל חיים של נפשות רבות. כפי שנאמר במקורות: "כל המציל נפש אחת בישראל, כאילו הציל עולם ומלאו". תבורכו ובהצלחה.

תשתפו את החברים

פייסבוק
וואטסאפ
טלגרם
אימייל

תשאירו תגובה