התפתחות אישית והעצמה – איך לחיות את גרסת העל שלך?

התפתחות אישית והעצמה הם צמד מילים בלתי נפרד מהשינוי החיובי שהעולם עובר כעת. במאמר פה אתם תלמדו מה זה התפתחות אישית ואיך עושים תוכנית יעדים אפקטיבית >>

תוכן עניינים

בעשור האחרון רובנו עדים לאיך התחום של התפתחות אישית (באנגלית Personal Development) פרץ לתודעה בעולם ובישראל. אפילו נוספו מקצועות חדשים ומבוקשים של שירותי מנטורינג להצלחה. בשנים הבאות אנחנו נראה איך התחום הזה של התפתחות אישית הולך לצמוח אפילו יותר. אלו חדשות נפלאות וממש כיף לראות את העולם הקולקטיבי נע למקום טוב יותר.

מה זה התפתחות אישית? [הגדרה]

התפתחות אישית זה תהליך שבו אדם שואף להיות גרסה יותר טובה של עצמו. מלבד הרצון, המילה שואף מתייחסת בעיקרה לעשייה של פעולות יום יומיות אשר יוצרות התקדמות. הדגש בהתקדמות, הוא על מקסום יכולות אישיות וביצוע של הגשמה עצמית. זאת תוך כדי מיקוד על מימוש מקסימום הפוטנציאל האישי, ללא השוואות מיותרות מול תוצאות של אנשים אחרים.

איכות של תהליך התפתחות אישית נמדד מול רמת המאמץ של האדם. כמובן שהתוצאות הם גם חשובות, אך הם לא העיקר, מכיוון שאין עליהם שליטה ישירה ומלאה. לעומת זאת המאמץ וההתמדה נמצאים ב100% בידיים של האדם. התגמול על מאמצים אלו, הם הרחבת הכלים המטאפיזיים ויכולת זימון שפע גדול יותר לחיים. אדם בעל כלים קטנים, לא יכול להכיל את כל הטוב של היקום.

תהליך התפתחות אישית מתאים גם לילדים והוא יכול להימשך לאורך כל חייהם הבוגרים. יותר מזאת, ככל שמתחילים את התהליך מוקדם יותר, כך הוא גם קל יותר. בגיל הבגרות כאשר תת המודע כבר די סגור, קשה מאוד לשנות הרגלים ודפוסים שליליים. התהליך הרבה יותר פשוט בגילאים צעירים, אך עם זאת הוא גם אפשרי בגיל מבוגר יותר. יש אינסוף סיפורי הצלחה מעוררי השראה של אנשים שעשו תהליכים כאלו בחצי השני של חייהם.

למה לעשות התפתחות אישית? [יתרונות]

יכולות להיות סיבות רבות של למה לעשות תהליך של התפתחות אישית. אך בחלק הזה של המאמר, אתם תגלו כמה מהסיבות הכי עוצמתיות שיש. בידכם הזכות לבחור לאיזה סוג של מוטיבציה להתחבר, ולנוע מתוכה. לאחר קריאת השורות הבאות אתם תבינו בדיוק למה אתם חייבים לעשות התפתחות אישית.

הגשמה עצמית ומשמעות

במהלך התפתחות אישית אמיתית, אתם עוברים תהליך של הגשמה עצמית. אתם הופכים לגרסה יותר טובה של עצמכם וחיים מתוך גרסת העל שלכם. כאשר אדם מגשים את עצמו באמת הוא מתחיל לחיות בשביל לעזור לאחרים. בשלב הזה הוא הופך מכלי שמקבל לעצמו, לצינור שמעביר שפע לאחרים. זה בדיוק כמו אגם שככל שהוא נותן יותר, כך הוא שופע יותר חיים. ברגע שהוא מפסיק לתת, הוא הופך לביצה רקובה ומתה. במצב כזה יש לחייכם משמעות גבוהה וסיפוק גדול יותר. הסיבה העיקרית זה הרחבת הכלים המטאפיזיים ויכולת משיכת שפע גבוה יותר.

לחוות יותר הנאה בחיים

אפשר לחלק את תחושות חיים בגדול ל2 מצבים, ענג או נגע. משמע אנחנו יכולים לחוות רק את 2 האירועים של הנאה או סבל. כמובן שיש מגוון רחב של חוויות אחרות, אך אפשר לפצל אותם ל2 קבוצות עיקריות. תהליך התפתחות אישית הוא אחד הכלים הכי טובים שיכולים לעזור לכם לחוות יותר הנאה בחיים. יש לכך הרבה סיבות ותאוריות שאפשר להרחיב עליהם המון. הסיבה העיקרית לכך היא שינוי הרטט (Vibration) האנרגטי על ידי העלאת התדר התודעתי.

להימנע מסבל עתידי

אם אתם אנשים שמונעים טוב יותר מכאב, אז הסעיף הזה יהיה המוטיבציה לתהליך שלכם. הטבע של היקום שבו אתם חיים, הוא התפתחות מתמדת. כל דבר בעולם הזה מתפתח ושום דבר לא נשאר במקום לאורך זמן. לכן אדם שלא עובד בהתפתחות אישית, פשוט נמצא בהידרדרות ומתנגד לטבע. במצב כזה האדם הולך לחטוף משבר מאוד כואב מהיקום. זה הולך לקרות לא בגלל שיש איזה אל רשע שרוצה שתסבלו. אלא מהסיבה הפשוטה שטבע העולם הוא התפתחות. מכיוון שאתם חלק מהטבע, היקום יחייב אתכם לצמוח ולגדול. משברים אלו תמיד יגיעו למי שיחליט להפסיק להתפתח. לכן תהיו חכמים ותתחילו כבר עכשיו, לפני שתצטרכו לקבל מהיקום כמה פיצוצים לפנים.

מה שלא מתקדם מדרדר

ברגע שאדם מפסיק להתפתח ומפסיק להשקיע בעצמו הוא מדרדר. למשל אם אדם מפסיק להשקיע בבריאות שלו ובוחר לאכול כל היום ג'אנק פוד, הוא ידרדר להיות חולה. אדם שלא משקיע בזוגיות או במשפחה שלו, יהפוך להיות אדם בודד ומסכן. כמו שאמרנו טבע העולם זה התפתחות ומי שלא מתפתח, כביכול מדרדר. בסופו של דבר גם אדם שמדרדר, מתישהו בירידה הזאת הוא הוא יחטוף משבר. אשר זה יגיע בשביל להרים אותו להחזירו לנתיב הנכון של היקום.

איזה יעדי התפתחות אישית יש? [תחומים]

אפשר לטעון כך שהתפתחות אישית נמצאת בכל תחומי חיינו. החל מיכולות התקשורת שלנו ועד למצב הבריאותי שלנו בגוף ובנפש. זאת אומרת שיש לטפח את כל התחומים האלו ללא הזנחה של אף תחום. התהליך היעיל ביותר שאפשר לעשות, הוא להיות מעורב בצורה מאוזנת בכל התחומים ביחד. לפניכם רשימה של מספר תחומים שאפשר להציב בהם יעדי הגשמה עצמית.

תקשורת בינאישית ותוך אישית

תקשורת בינאישית ותקשורת תוך אישית הם חלק של מכלול הדברים החשובים ביותר להתפתחות. ללא התקדמות בנושא של יכולות תקשורת, אדם לא באמת יכול להגשים את עצמו. אפילו יתרה מכך, ללא יכולות תקשורת אדם לא יוכל להיות מסופק בחיים. בתחום הזה ישנם יעדים רבים שניתן להציב ולהגשים. כמו: שפת גוף, טונציה, העברת מסרים, סטוריטלינג, השפעה ועוד. קודם כל אתם מוכרחים לבחון את מצבכם הנוכחי, ולהחליט לאן תרצו להתקדם מכאן. לעוד מידע בנושא, ניתן לעבור למאמר המלא על תקשורת (בקרוב).

בריאות פיזית ונפשית

אדם המשקיע בעצמו וחי התפתחות אישית אמיתית, תמיד יהיה בשיא הכושר שלו. כאשר אדם מגשים את עצמו באמת, זה גורם לו להרגיש רגשות הרבה יותר נעימים. וכמו שאנחנו יודעים על פי חוק המשיכה, דומה מושך דומה. ככל שהתהליך יגרום לאדם להתחבר לתדר גבוה יותר, כך הוא יהיה בריא יותר. זה חלק מחוקי היקום ואי אפשר לשנות אותם. יש פה השפעה ישירה אשר תקפה גם כלפי הפן הנפשי וגם הפן הפיזי של האדם. לצערנו זה גם עובד בצורה הפוכה אצל אנשים שלא עושים תהליך כזה.

התפתחות אישית ומקצועית [קריירה]

כאשר אתם נמצאים במקום הנכון עבורכם בקריירה, אתם מאיצים בסינרגיה את קצב הצמיחה האישית שלכם. התפתחות אישית יכולה ללכת במקביל עם התפתחות מקצועית וקריירה. אך אין התחייבות שהם תמיד יעבדו ביחד. דוגמא להתקדמות מקצועית יכולה להיות: קבלת תפקיד חדש עם שכר גבוה יותר. אבל אם התפקיד החדש הוא לא מי שאתם, הוא יכול להזיק להגשמה העצמית שלכם. גם אם אתם מקבלים עליו יותר שכר והערכה. לכן חשוב מאוד לבחור את הקריירה והתפקיד הנכון ביותר עבורכם.

התפתחות אישית ומעורבות חברתית [התנדבות והשפעה]

מה הטעם בחיים בהם אתם הופכים להיות טובים יותר רק בשביל לספק את עצמכם? בסופו של דבר המטרה הסופית של תהליך התפתחות אישית היא להשפיע על העולם. השפעה יכולה להתבטא בהרבה מאוד וואריאציות ואופנים. לא כל אחד צריך להיות עכשיו מנטור כמו טוני רובינס. אפשר להשפיע גם ברבדים והיקפים שונים לגמרי. לכל אחד מכם יש מתנה שהיא ייחודית רק עבורו. הכי חשוב זה להשתמש איתה בשביל לעזור לאנושות ולגרום לעולם הקולקטיבי להיות טוב יותר. התפתחות אישית זה גם לקחת חלק בקהילה ביחד עם מעורבות חברתית.

איך מגשימים יעדי התפתחות אישית? [תוכנית]

לדעת להגשים יעדי התפתחות אישית בצורה יעילה, זאת ממש אומנות שלמה. להגשים את עצמכם זאת לרוב משימה לא פשוטה בכלל. לכן בשביל להקל על התהליך שלכם אתם יכולים לעבוד עם רצף פעולות קבוע. בסעיפים הבאים יהיה לפניכם נוסחה מפורטת עם שלבים של תהליך הגשמת יעדים.

1. מודעות

מטרתו של שלב 1 היא להפנות מודעות ליכולות שאתם רוצה לשפר בחייכם. את היכולות האלו אתם יכולים למצוא על ידי שאילת שאלות פשוטות. שאלות כמו "מה מפריע לי עכשיו בחיים?" או "באילו תכונות הייתי רוצה להיות טוב יותר ביחס לעצמי?". לדוגמא: מפריע לי שאני לא מצליח להעביר מסרים כמו שהייתי רוצה. משמע היעד שלי כעת צריך להיות בתחום של תקשורת בין אישית. זה התחום שאתם צריכים עכשיו להפנות לו את הכי הרבה תשומת לב, כי הוא הכי דחוף לכם בתהליך.

2. תכנון

אחרי השלב הראשון של מודעות, עכשיו צריך להבין איך ניגשים לתהליך עצמו. בשלב זה נרצה ללמוד קצת על הנושא שאנחנו רוצים להשתפר בו, ולפרק אותו לנישות. נגיד אחרי שנלמד על הקונספט הכללי של תקשורת בין אישית נבין שהיא מורכבת מהמון חלקים. כמו: שפת גוף, טונציה, סטוריטלינג, שכנוע וכו'. מפה נצטרך לחקור ולבחור את המיקרו נישה שהכי מתאימה לנו למימוש היעד הראשוני. למשל אם אני סבבה בStoryTelling אבל שפת הגוף שלי גרועה, אז אני אתחיל קודם ממנה. עכשיו אתם צריכים לבנות לכם תוכנית יומית ועקבית לשיפור היעד שלכם. אם זה שפת גוף אז התוכנית יכולה להיות לעמוד מול מראה 10 דקות כל יום.

3. פעולות

השלב השלישי הוא השלב של התאכלס. אתם כבר נמצאים במצב שיש לכם הבנה על התחום הספציפי שאתם רוצים לשפר בחייכם. אפילו כבר יש לכם איזשהו תוכנית ראשונית של איך לעשות את השיפור והצמיחה הזאת. השלב השלישי הוא הוצאת הדברים אל הפועל. כנראה שמדובר על השלב המאתגר ביותר בכל התהליך הזה. הוא דורש המון כוח רצון, התמדה וסבלנות לאורך זמן. בחלק הזה אתם מתחילים לשלם את המחיר של המאמץ עוד לפני שאתם רואים את התוצאות. 

4. משוב

שלב 4 הוא השלב אחרון של תהליך הגשמת יעדי התפתחות אישית ומקסום יכולות. אחרי תקופת הזמן שהקצבתם לעצמכם בתוכנית, אתם רוצים לעצור רגע בשביל לבחון את מצבכם. כדאי לעשות זאת לפחות אחרי 21 יום של פעולות. אחרי תקופת הזמן הזאת אתם יכולים להבין האם התוכנית שלכם אפקטיבית. כמובן שזה תלוי ביעד שלכם, אך זה נאמר בצורה מאוד כללית להבנת הקונספט. בעת הבחינה אתם בודקים אם הפעולות עבדו כמו שהייתם רוצים? האם צריך לשפר את התוכנית? האם להמשיך בה? האם זה הזמן לעבור ליעד הבה? ממש צריך לתת לעצמכם משוב אובייקטיבי ככל האפשר. בסוף השלב אתם יכולים להודות על הדרך ולהתחיל את 4 השלבים מחדש ליעד הבא.

5. בונוס: תיעוד והודיה

לאחר שסיימתם עם 4 השלבים ניתן למנף את התהליך ולהקל על הדרך העתידית. ההמלצה היא לתעד את הדרך האחרונה שעברתם. תרשמו לעצמכם את: היעד שהוגשם, התאריך ואורכו, מה עשיתם וכו'. עכשיו בניתם לעצמכם מחברת הצלחות שתמיד תוכלו לחזור אליה ולקחת ממנה השראה. בנוסף יהיה לכם זיכרונות של הדברים שעבדו או לא עבדו לכם. כעת כל מה שנותר לעשות הוא לפרגן ולהודות לעצמכם על כך שיש בכם כאלו עוצמות.

איך עושים התפתחות אישית אפקטיבית? [עקרונות]

איך שומרים על דרייב של התפתחות אישית ולא עוצרים אף פעם בדרך? בשביל זה נועדו עקרונות אלו אשר יסייעו לכם לשמור על קצב ולייעל את התהליך. ישנם מספר מאפיינים שחוזרים על עצמם בקרב אנשים המתקיימים בסגנון חיים של התפתחות אישית אמיתית.

התמדה ועקביות

כל הקטע של תהליך התפתחות אישית זה התמדה ועקביות. מדובר פה על תהליך שהולך ללוות אתכם לאורך כל חייכם. אפשר להגיד שזה יותר כמו מרתון אינסופי מאשר ספרינט של 100 מטר. לתקופה קצרה של התפתחות אין כל כך השפעה על חייכם בטווח הארוך. הדרך היחידה ליצור התפתחות מתמדת היא פשוט לא לעצור לעולם. קבלו החלטה ודעו שאתם יוצאים למסע הכי מרתק בחייכם.

סביבה קרובה

המנטור האגדי ג'ים רון אמר "אתם זה הממוצע של 5 האנשים הכי קרובים אליכם". ג'ים רון הוא היה המנטור הראשון של טוני רובינס והוא לגמרי יודע על מה הוא מדבר. תחשבו לרגע על איך החיים שלכם נראים עכשיו. כעת תשימו לב רגע איך החיים של הסובבים שלכם נראים. תבחנו זאת על עצמכם שאתם באמת הממוצע של ה5 אנשים האלו. תחשבו לרגע איפה אתם תהיו אם ישימו אתכם למשך שנה אחת בתוך בית עם 5 האנשים העשירים בעולם. איך יראו אז חייכם?

מודלינג והשראה

הדרך המהירה ביותר להשיג משהו, היא ללמוד ממישהו שכבר השיג את זה. למען תהליך יעיל ואיכותי יותר, אתם צריכים שיהיה לכם לפחות מודל אחד להשראה. אתם רוצים למצוא אנשים כאלו שכבר יש להם את התוצאות שאתם רוצים. אפילו אדם אחד כזה יכול להספיק לכם בשביל לצמוח. לכל האנשים המצליחים בעולם שעושים התפתחות אישית אמיתית, יש מודלים ומנטורים. בעולם הNLP השיטה הזאת נקראת מודלינג, ויש ממש הדרכה שלמה עליה.

צמיחה מתמדת

התפתחות אישית דורשת מאתנו להיות תמיד בתנועה ולהשתפר כל הזמן. אחת הדרכים היעילות ביותר להשתפר בצורה מתמדת היא באמצעות למידה אקטיבית. ישנן דרכים רבות לצרוך ידע ולצבור כלים של התפתחות אישית. חלק מהדרכים הם: בלוג, פודקאסט, ספרים, קורסים, סדנאות וכו'. בהמשך המאמר אתם תוכלו למצוא פירוט מעמיק יותר על דרכי צמיחה אלו. 

מקורות ידע וכלים בנושא התפתחות אישית

ספרי התפתחות אישית נחשבים למקור הנפוץ והעתיק ביותר של צבירת ידע וכלים בתחום. ספרים מלווים את האנושות כבר מאות שנים והם כאן בשביל להישאר. אפשר להגיד שידע בכתב היה מועבר גם לפני אלפי שנים. רק אז לא היו ספרים אלא חציבות על אבנים. היום אנחנו זוכים לחיות בעידן שניתן לרכוש ידע ולצבור כלים מכל מקום בעולם. הכל אפשרי בצורה דיגיטלית ישירות דרך הפלאפון שלכם.

>> מעבר למאמר עם רשימה של ספרי התפתחות אישית מומלצים.

קורסים

קורסים של התפתחות אישית הם כנראה מקור הידע האיכותי ביותר שיש כיום. מדובר על סוג של גרסה משודרגת לתוכן של ספרים. במהלך הקורס ניתן גם לראות את המורה וגם לקלוט את החומר בצורה קלה יותר. כיום יש 2 פורמטים של קורסים. חלק מהם מגיעים בפורמט דיגיטלי וחלק בפורמט פרונטלי. לכל אחד מהם יש את היתרונות הייחודיים שלו, אך שניהם מומלצים ועם תועלת רבה. 

קבלו המלצה על קורסים בנושא התפתחות אישית.

סדנאות

סדנאות התפתחות אישית הם דרך שווה למי מכם שאוהב ללמוד בצורה פרונטלית. ישנם סקרים המראים שיש לסדנאות אפקטיביות גבוה יותר מהרבה שיטות אחרות. הדבר מתרחש בזכות העובדה שיש איחוד פיזי עם כמות גדולה של אנשים הנמצאים באותו הראש. סדנאות הן אכן כלי מומלץ ואף הכרחי שכדאי להיעזר בו להעצמת התהליך שלכם.

קבלו המלצה על סדנאות בנושא התפתחות אישית.

פודקאסט (Podcast)

בשנים האחרונות עולם הפודקאסטים פרץ בכל העולם, ובמקביל איתו גם תחום ההתפתחות האישית. לאחרונה ניתן לראות המון תחנות פודקאסט עצמאיות וחדשות שעולות לאוויר. זה קיים בכל רחבי העולם, החל ממדינות עולם שלישי באפריקה, ועד מעצמות כמו ארה"ב. פודקסאט היא דרך מעולה ללמוד ולהתפתח, במיוחד שהיא מגיעה בפורמט אודיו. הדבר מאפשר גם ללמוד וגם לעשות דברים נוספים ביחד.

קבלו המלצה על פודקאסטים בנושא התפתחות אישית.

בלוג

בלוג התפתחות אישית הינה אופציה מעולה להיעזר בה בתהליך שלכם. מדובר על פתרון יחסית חדשני שקיים רק סביב ה20 שנה האחרונות. היתרון הגדול הוא שכל האינפורמציה פה נמצאת בהישג יד ובחינם. ישנם בלוגים רבים ברחבי הרשת אשר עוסקים בהתפתחות והגשמה עצמית. ניתן למצוא בלוגים אלו על ידי חיפוש פשוט במנוע החיפוש של גוגל.

>> מעבר לעמוד הראשי בתוך הבלוג של Vibee.

סיכום בנושא התפתחות אישית והעצמה

בזמן של תהליך התפתחות אישית, אתם מנסים להיות גרסה יותר טובה של עצמכם. התחרות היחידה שיש לכם במסע הזה, הוא מול עצמכם בלבד. אתם הוא האדם היחיד שאתם יכולים לנצח כל יום על בסיס קבוע. חשוב לזכור שאיכותו של התהליך שלכם נמדד בהתאם לרמת המאמץ שאתם משקיעים בו. אתם לא נמדדים על פי התוצאות שלכם, מכיוון שהם לא בשליטתכם הבלעדית.

טבע היקום שבוא אנחנו נמצאים הוא התפתחות מתמדת. בשביל להיות מסונכרן עם הטבע ולנוע איתו בזרימה, אתם גם תצטרכו להתפתח תמיד. למי שיבחר להישאר במקום, לטבע לא יהיה הרבה ברירות והוא יביא משבר אל חיו. הטבע רוצה להטיב לכם וזאת הדרך שלו להעיר אתכם. זמני משבר יכולים להיות דווקא המקפצה הכי גדולה שלכם עבור צמיחה והתפתחות. עדיף אבל שתתחילו להשקיע בעצמכם כבר עכשיו, ובכך תימנעו ממשברים לא נעימים בחייכם. דגש אחרון הוא לזכור תמיד, שהיעד לא שווה כלום אם אתם לא נהנים בדרך אליו. בהצלחה!

תשתפו את החברים

פייסבוק
וואטסאפ
טלגרם
אימייל

תשאירו תגובה